Dobrý deň pán Senge.

Môj 25 ročný syn si kúpil na Vianoce vašu knihu 5. disciplína, pre prípravu svojej bakalárskej prace o učiacich sa organizáciách na fakulte managementu UK Bratislava. 

Ja som sa do nej začítal, a už som ju nepustil z ruky. Objavil som v nej seba, môj doterajší život a moje doterajšie skúsenosti. Od vtedy sa v mojej mysli prebudilo v nových kombinácií, veľa doteraz usadených, uložených nápadov. Dostal som sa do tvorivého obdobia, ktoré Konstantin Georgievič Paustovsky v eseji "Ako sa rodí zámer" prirovnáva k stavu zaľúbenia. 

Rozhodol som sa že zvyšok života budem venovať sebazdokonaľovaniu a učeniu sa profesie facilitátora vo vami popisovaných disciplínach, čiže pôrodného asistenta tvorivých myšlienok.

S zopár mladými kolegami som na pracovisku založil mimopracovnú záujmovú komunitu Laboratórium tvorivého myslenia, kde sme sa rozhodli zdokonaľovať svoje osobne majstrovstvo v kolektíve podľa vašej knižky. Predpokladám, že by to mohlo byt základom budúcej pobočky SOL na Slovensku voľne prístupnej každému, kto chce systematicky zdokonaľovať svoje tvorivé schopnosti.

Ďalšou vrstvou je uplatňovanie naučených skúseností v pracovnom pomere. Predpokladám, že nový majiteľ firmy, v ktorej pracujem ako zamestnanec, informatik a správca počítačovej siete už 18 rokov, skôr alebo neskôr zisti ich užitočnosť. 

V ďalšej vrstve si viem predstaviť, že keď vďaka vami popísanej technológie dosiahne naša firma lepšie ekonomické výsledky, budeme môcť skúsenosti predávať aj ako konzultantská firma. 

Zároveň v úplne inej rovine som skombinoval vašich 5 disciplín s permakulturou a slobodným softwérom. Pôvodne som si za príklad trénovania 5 disciplín vybral neutrálnu tému nezávislý mikro ekosystém

Keď som si dal na papier základné body, uvidel som tam zaujímavú kombináciu využitia bazénu, ako akumulátora tepla a súčasne priameho vykurovacieho telesa. Keď som si to uvedomil, rozhodol som sa to zverejniť podľa filozofie slobodného softwéru. Zároveň som si uvedomil, že som IT sedliak. 

IT sedliak seje do pôdy(internetu, blog, wiki, …) semená(myšlienky), potom už len čaká, čo z toho vyrastie vďaka vrtochom prírody (ľudí). Ak sú podmienky priaznivé, časom môže zbierať úrodu(šťastný ľudia). Oraniu zodpovedá zvládanie technológie blog, wiki, ... . 

Dúfam, že budem mať príležitosť sa s vami stretnúť aj osobne. Rad by som u vás priamo študoval, ak by bola nejaká príležitosť. 

V máji budem mat 50 rokov. Som elektrotechnicky inžinier v odbore rádioelektronika. Môj prvý šéf mi vysvetľoval, že počítače sú len prostriedkom, nie cieľom. Neposlúchol som ho. Rozhodol som sa, že chcem skúmať počítače, aby som zistil, ako môžu pomáhať ľuďom. Množstvo informácii o počítačoch sa vytvára ale oveľa rýchlejším tempom, ako je môj mozog schopný vnímať a spracovať. Tohto boja o prežitie v informačnej džungli sa vzdávam. 

Vaša kniha ako katalyzátor mojich doterajších skúseností, mi pomohla v rozhodnutí zmeny mojej životnej vízie. Odteraz, budem skúmať hlavne ľudí (seba), aby som zistil ako by im(mi) mohli počítače, a internet pomáhať. Pochopil som pravdu môjho prvého šéfa. Počítače, internet sú len prostriedkom, nie cieľom. Ešte že mi to trvalo len 25 rokov. :-)

S pozdravom 

jozovasko
Comments